Zaman Geriye Aksın: Eski Mısır Kadınlarının Saç Bakım Sırları

28 Ocak 2022
Zaman Geriye Aksın: Eski Mısır Kadınlarının Saç Bakım Sırları

Saç bakımı, tarih ve zaman fark etmeksizin her kadının önem verdiği uğraşlardan biri olmuştur. Doğanın nimetlerinden yararlanarak saçlarının sağlığı ve güzelliği için birçok sırrı miras bırakan Eski Mısır kadınları gibi. 

         Eski Mısır kadınları ve güzellik kelimeleri yan yana geldiğinde bir takıntıdan bahsetmemek olmaz. Eski Mısır kadınları saç güzellikleri başta olmak üzere bakım sırlarına dair birçok noktayı takıntı haline getirmişlerdir. Öyle ki saç bakım rutinlerine saatler ayırarak istedikleri görünüme ulaşana kadar sabırla uygulamalar yapmışlardır. 

         Biliyoruz ki tarihler öncesine dayanan bakım sırları sayesinde birçok alanda döneminin yenilikçi uygulamalarını miras bırakan Mısır Medeniyeti, günümüze de uyarlanabilecek nitelikte saç bakım sırlarına sahiptir. 

         Dilerseniz güzellikleriyle olduğu gibi bakım sırlarıyla da dillere destan olan Eski Mısır kadınlarının saç bakımına dair sırlarını birlikte keşfedelim. Siz de tarihin deneyim ve istikrarına dayanan bu bakım sırlarından kendinize uygun olanı seçerek uygulamaya başlayın.

 

Sıcak ve Kuraklığa Karşı İnanılmaz Çözümler

 

         Akdeniz’in sıcak ve kurak iklimine karşı, özellikle saçlarını nemli tutmak isteyen Eski Mısır kadınları, saç temizliklerinde hijyeni de oldukça ciddiye almışlar. 

         Başlarda kavurucu güneşten saçlarını korumak için geniş taçlardan ve başlıklardan yararlanan kadınlar sonrasında saçlarının güzelliğini ön plana çıkaran uygulamaları da hayatlarına dahil etmişler. 

         Saçlarda oluşan kurulukları gidermek adına su ve natrondan (kabartma tozu) yararlanan Eski Mısır kadınları bu iki bileşeni karıştırarak bir macun kıvamına getirirlermiş. Özellikle saçların nemli kalması ve kabartma tozu etkisiyle temiz olması bu bileşeni daha da kıymetli hale getirirmiş.

         Efsanevi Mısır kraliçesi Kleopatra, hamamından Ölüdeniz tuzunu asla eksik etmezmiş. Hamamı her kullandığında muhakkak 1-2 bardak deniz tuzu kullanırmış. Cildindeki ölü derileri temizlemenin yanında saç diplerine de bu tuzla masaj yapan Kleopatra tarihler öncesinden saç derisi peelingini keşfetmiş diyebiliriz. 

         Şunu belirtmekte fayda var: Ölüdeniz tuzu sakinleştirici bir etkiye sahip, egzama, sedef gibi cilt hastalıklarını tedavi eden, aynı zamanda cilt gençleştirici olarak değerlendirilen bir üründür. Bunun tarihler öncesinden fark edilip güzellik sırrı olarak kullanılması ise hayranlık uyandırıyor. 

         Sıcak ve kurak günlerde Eski Mısır kadınlarının bir diğer yardımcısı süttü. Süt ve balda banyo yapmak, bu ikili karışımı aynı zamanda saç ve cilt maskesi olarak kullanmak Eski Mısır kraliçelerinin en sevdiği rutinler arasında yer almaktaydı.

         Yalnızca saçlarının bakımlarında değil aynı zamanda güzel kokması için de farklı yöntemler kullanan Eski Mısır kadınları için vazgeçilmezlerden biri aromatik yağlardı. Biberiye, zeytinyağı ve badem yağı gibi yoğun esans içeren yağları buhur ve parfüm oluşturmada kullanıyorlardı. Eski Mısır kadınları için saçlarına parfüm yapacak kadar bakımlarına düşkün diyebilir miyiz? Elbette!

 

Doğanın Gücünü Saçlarında Kullanan Kadınlar

 

         Eski Mısır’daki kadınlar genel olarak kalın ve gür görünen saçları severmiş. Kalın saçlar için de en zor aşamalardan biri olan temizliği saç bakım rutinlerinin en önemli adımı olarak görürlermiş. 

         Saçlarını temizlemek ve uzun süre temiz tutmak için hindistan cevizi sütü ile ılık sızma zeytinyağı kullanırlarmış. Zeytinyağını aktive etmek ve saçlardaki gücünü artırmak için ılık hale getirmeyi özellikle tercih ederlermiş. 

         Saç bakımı için uzun zaman ayıran Eski Mısır kadınları, güçlü ve parlak saçlar için ilk adımın sabırla beklemek olduğunu, istikrarlı bir uygulama gerektiğini bizlere gösteriyor.

         Saçlarını uzatmak ve hacmini artırmak isteyen Eski Mısır kadınları biberiye, hint ve badem yağı gibi esans yağları saç bakım rutinlerinde kullanmaya özen gösterirlermiş. 

         Saçlarına bakım yapmayı çok seven Eski Mısır kadınları kınayı kakao ve shea yağı ile birleştirerek saçlarını şekillendirmek için kullanırlarmış. İkonik saç şekillerinden olan ve özellikle yüksek sosyal statü sahibi Mısır kadınlarının tercihi kalın örgülerin en temel sırrı bahsi geçen kına karışımından gelmekteymiş.

         Doğanın gücünü, hiçbir zararlı bileşen olmayan ürünleri başta saç bakımları olmak üzere hemen her alanda kullanan Eski Mısır kadınları güzellikleriyle tarihe isimlerini yazdırmayı başarmışlardır. Sadece bakım değil, aynı zamanda güzel bir görünüm için de doğal olan her şeyin gücünden yararlanarak gelecek nesiller için de önemli bakım sırlarını miras bırakmışlardır. 

         CHI ailesi olarak tıpkı Eski Mısır kadınları gibi doğal olan her şeyden ve doğanın gücünden yararlanmayı çok seviyoruz. Saçlarınızın sağlığı ve güzelliği için hiçbir zararı bulunmayacak doğal bileşenlerle zenginleştirdiğimiz formülümüzü tüm ürünlerimize entegre ediyoruz. 

         Örneğin CHI Powerplus Kit içeriğinde bulunan her bir ürün için doğal ipek özleri başta olmak üzere natürel ve güçlendirilmiş formülü ile saçlarınıza derinlemesine bakım yapar. 

         Saç derinizden başlayıp uçlarına kadar nemlendiren ve gücünü artıran formülü sayesinde hem derinlemesine temizlik hem de güçlendirilmiş bakım sunan CHI Powerplus Kit, saç bakım rutininizin vazgeçilmez bir parçası olacak. 

         Hemen her kadının bakım rutini arasında ilk sırayı saçlar alır. Güçlü, parlak ve canlı saçlar kadınlar için en önemli ayrıntılardan biridir. CHI, sizlerle buluşturduğu her üründe bu önceliği dikkate alarak tasarımlar yapmakta ve saç sağlığınızı korumaya çalışmaktadır. 

         Eski Mısır kadınlarının ilham veren saç bakım sırlarında olduğu gibi tüm ürünlerimizde doğanın gücü ve mucizesinden yararlanmaktayız. Siz de zengin ve güçlendirilmiş formül ile saçlarınızda profesyonel bir bakım istiyorsanız ürünlerimizi inceleyin.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.