Şampuan Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

10 Şubat 2022
Şampuan Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Saçlar dış güzelliğin yarısıdır desek abartmış olmayız. Gerçekten de sağlıklı, bakımlı ve ışıl ışıl parlayan saçlar dış görünümü tamamlayan en önemli unsurların başında geliyor. 

Cansız, zayıf, ışıltısız ve bakımsız saçlar dış görünüme ve estetik bütünlüğe gölge düşüren bir durum. Özellikle kadınlar, saçlarının güzel ve sağlıklı görünmesine büyük önem veriyor. 

Saç bakımındaki en önemli paydalardan biri duş sırasında kullanılan şampuanlardır. Doğru şampuan seçimi hem saç derisinin sağlığını hem de saç tellerinin parlaklığı ve hacmini doğrudan etkiler. 

Bu sebeple şampuan alırken önce saç derisi ve saç tellerinin sağlığı gözetilmelidir. 

Kuru saçlar için formüle edilmiş şampuanlarla yağlı saçlar için üretilmiş şampuanlar aynı etkiyi göstermeyecektir.

Eğer çabuk yağlanan saçlara sahipseniz yağlı saçlar için tasarlanmış ve formüle edilmiş şampuanları kullanmanız gerekecektir.

Saç bakımında uygun bir şampuanın eksikliğini hissediyorsanız şampuan seçerken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun yanıtı işinizi görecektir. 

Gelin saç bakımında şampuanın ne denli önemli olduğunu bir kez daha hatırlayalım.  

*”Kullanılan şampuan duş sırasında ne kadar köpürürse o kadar iyidir” düşüncesi bir yanılgıdan ibaret. Eğer şampuanınız çok köpürüyorsa formülünde fazla miktarda kimyasal olduğunun göstergesidir. Kimyasal maddeler de saç derisini tahriş eder ve saç tellerinize zarar verir. Bu tür fazla köpüren şampuanlarla saçlarınızın sağlığını da tehlikeye atmış olursunuz.

*Şampuan seçerken mutlaka saç tipinize uygun olan şampuanı tercih etmelisiniz. Her saç tipine göre farklı içerikte şampuan üretildiğinden isabetli bir seçim yapmanız gerekmektedir. Saçlarınız kuruysa nemlendirici oranı yoğun olan ya da yumuşaklık veren bitkisel yağ özleriyle desteklenmiş şampuanları tercih etmelisiniz. Aynı şekilde saçlarınız yağlıysa nemlendirici özelliği olan şampuanlar size uygun değildir.

*Boyalı saçlarınızı boyalı saçlar için özel olarak üretilmiş şampuanlarla yıkayarak boyanın daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olabilirsiniz. 

*Şampuan seçerken nelere dikkat etmeli sorusunun bir diğer yanıtı da pH derecesidir. Şampuanınızın pH derecesi de son derece önemlidir. pH derecesi 5.5 den daha düşük şampuanlar tercih edilmemelidir.

*Formülünde paraben olan şampuanlar, şampuanın pH değerini bozacağı için saç tellerinin ve özellikle saç derisinin tahriş olmasına neden olur. Saç deriniz sağlığını yitirdiğinde dökülme başta olmak üzere pek çok sorunla karşı karşıya kalırsınız. Sağlıklı saç derisi sağlıklı saç telleri anlamına gelmektedir.

*Tercih edilmemesi gereken şampuan türlerinden birisi de şampuan ve saç kreminin bir arada olduğu “ikisi bir arada” ürünlerdir. Bu ikisinin kimyasal yapısı ve işlevi birbirinden farklı olduğu için şampuan ve saç kremi ayrı ayrı kullanılmalıdır.

*Sırf ucuz olduğu için formülünde ne olduğu bilinmeyen şampuanlar tercih edilmemelidir. Saç bakım sırları içinde en önemli hususlardan biri de kaliteli şampuanların kullanılması gerektiğidir.  

Sağlıklı ve bakımlı saçların sırrı ilk olarak elbette beslenme ve yaşam tarzı ile yakından ilgilidir. Saçlar içten beslenir. Yani tüketilen gıdaların içeriği ve içilen suyun miktarı çok önemlidir. İkinci sırada ise şampuanın içeriği gelmektedir. 

 “Bitkisel” adı altında satışa sunulan çoğu şampuanın içeriğine baktığınızda fazla miktarda kimyasal madde içerdiklerini görebilirsiniz. 

Peki şampuan muhteviyatına baktığımızda hangi maddeler saç derisi için zararlıdır bir bakalım.

*Parabenler   

Şampuanın ömrünü uzatan paraben saç derisine ciddi zararlar verebilmektedir. Kanserojen etkisi de olan paraben uzun vadede genel sağlığı da tehdit ettiğinden paraben içermeyen şampuanlar tercih edilmelidir.

*Sodyum sülfat 

Köpürme işlemine yardımcı olan sodyum sülfat bu özelliğinden ötürü deterjan ve temizlik ürünlerinde kullanılmaktadır. Fakat şampuan içeriğinde kullanıldığında saç tellerinde yıpranmaya neden olabilmektedir ve pek çok şampuanın formülünde sodyum sülfat bulunmaktadır. Bu yüzden şampuan seçerken içeriğinde sodyum sülfat olup olmadığına mutlaka bakmak gerekmektedir.

*Formaldehit

Çok kuvvetli bir kimyasal olan formaldehit kanserojen içeriktedir ve ciltte tahrişe sebep olmaktadır.

 *Amonyum Sülfat

Tıpkı sodyum sülfat gibi temizlik ürünlerinde kullanılan amonyum sülfat saçlı derinin tahrişine ve yıpranmasına sebep olmaktadır.  

*Dietanolamin

Son derece zararlı bir kimyasal olan dietanolamin saçların kurumasına ve cansızlaşmasına sebep olmaktadır.

 

Şampuan satın alırken tüm bu kimyasal bileşenlerin şampuan formülünde yer almamasına dikkat edilmelidir. CHI Argan Özlü Şampuan gibi doğal formüllü şampuanlar saçlı deriye ve saç tellerine zarar vermeden istenilen etkinin alınmasını sağlar. Saçlarınız bu tip doğal içerikli şampuanlar sayesinde hem sağlıklı hem de ışıl ışıl bir enerji yayar. 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.