Evde Saç Boyamanın Hayat Kurtaran Sırları

28 Ocak 2022
Evde Saç Boyamanın Hayat Kurtaran Sırları

 Pandemi döneminin hayatlarımıza kattığı şeylerden biri hemen her işimizi evimizin konforunda yapmaya alışmak oldu. Cilt bakımlarından saç bakımlarına kadar profesyonel güzellik merkezlerinde yapılan uygulamaların bile artık evde yapılan formlarına alıştık. 

         Zaten çoğu kadın için evde saç boyamak bir yenilik değilken bu işlemi kuaförde yaptıranlar pandemi ile birlikte artık evlerinde uygulamaya başladı. Hal böyleyken çoğu kişi pratiklik kazanmak ve daha etkili bir sonuç almak için evde saç boyamanın hayat kurtaran sırlarına dair araştırmalara koyuldu.

         Evde saç boyarken dikkat edeceğiniz bazı noktalar ve vâkıf olacağınız bakım sırları sayesinde hem çok daha etkili hem de uzun süre rengini koruyan bir işlem gerçekleştirdiğinizi göreceksiniz. Ancak bu saç bakım sırları kadar önemli ve gözden kaçırılmaması gereken bir detay daha var. 

         Bu detay profesyonel bakımı evlerinize getiren ve saçlarınıza zarar verebilecek hiçbir zararlı bileşeni formülünde barındırmayan ürünleri tercih etmeniz gerektiğidir. Özellikle saç boyası gibi yoğun kimyasal içeren bir ürünü saçlarınıza uyguluyorsanız bakım rutininize ekstra özen göstermelisiniz. 

         Hem saçlarınızın canlılık ve parlaklığı hem de sağlığı için tercih edeceğiniz saç bakım rutininde doğal ipek özleriyle zenginleştirilmiş CHI ürünlerine yer açın. 

Derinlemesine temizlikten bakıma kadar ihtiyacınız olan her bir ürün için kimyasallardan uzak ve aynı zamanda yoğun nem desteği sağlayan formülümüzle saçlarınızın doğal yapısı hiçbir zaman zarar görmeyecek. 

Saç bakım rutininizde size eşlik edecek en büyük yardımcınızı da seçtiğinize göre dilerseniz evde saç boyamanın hayat kurtaran sırlarına birlikte göz atalım.

 

Kendinizi Özel Hissettirecek Bir Sistem Oluşturun

 

Saç boyamak, kimilerine göre beyaz saçlarını kamufle etmek için gerekli bir ihtiyaçken kimilerine göre ise farklılıklar denediği bir tutkudur. Ancak her iki durumun da ortak bir paydası vardır: Kendinizi özel hissetmek.

Evlerimiz her birimiz için en özel ve güvenli alanlarımızdan biridir. Dolayısıyla ev ortamında bir bakım veya uygulama yaparken tamamen kendimizle kalırız. Siz de eğer saç boyama işlemini evinizde gerçekleştirmek istiyorsanız öncelikle bu işlemin kendinizle kalabildiğiniz özel anlardan biri olduğunu bilerek işe başlayın. 

Nasıl ki kuaförlerde saç boyamak için gerekli temel malzemeler varsa siz de evinizde bu malzemeleri karşılayacak alternatiflere yer verin. Örneğin saç boyalarınızı ve boyama sırasında kullanacağınız yan ürünleri yerleştirmek için ekstra bir alan ayırın. 

Boyayı karıştıracağınız kaptan saçınıza uygularken kullanacağınız fırça ve tarağa kadar her malzeme için özel olacak şekilde bir sistem oluşturmaya özen gösterin. 

Boyanızı karıştıracağınız kabın cam ya da plastik olmasına dikkat edin. Eğer metal bir karıştırma kabı kullanırsanız boyanız oksitlenecektir ve renkte değişiklikler meydana gelecektir. 

Daha pratik olması açısından ucu sivri biçimde olan ve genelde hazır boyaların içinden çıkan boya uygulama şişelerini de kullanabilirsiniz. Eğer böyle bir şişe kullanmak istemiyorsanız boya kabınızı daha kolay bir karışım sağlamak adına yayvan biçimde tercih edebilirsiniz. 

Böylece evinizde geçireceğiniz zamanı daha kişisel ve anlamlı hale getirmiş olacaksınız. Bu sayede de boyama işleminin ne kadar kolay ve hızlı yapıldığını tecrübe edeceksiniz. 

 

Saç Tipinize Uygun Seçimler Yapın

 

Evde saç boyarken atlanan en temel konulardan biri saç tipidir. Gür, kıvırcık ya da dalgalı olan saçlar yapıları itibariyle rengi daha hızlı emer. Aynı zamanda boya saça nüfuz ettikten sonra beklenenden daha soğuk bir alt tonda yansıma ile karşılaşılabilir.

Bu nedenle saç tipiniz gür, kıvırcık ya da dalgalıysa boyanın beklenenden birkaç ton daha koyu görünmesi normaldir. 

İnce telli ya da orta incelikte olan saçlar boyayı kolayca ememez. Dolayısıyla boya beklenenden daha sıcak veya açık görünebilir. Örneğin saç telleriniz arasından turuncu ya da bakır tondaki yansımaları görebilirsiniz. 

Eğer saçlarınız yapı olarak kalın ve dalgalı-kıvırcık ise boya seçimlerinizde doğal saç renginizden bir miktar daha açık tonlar seçebilirsiniz. İnce telli ve düz saçlara sahipseniz de boya seçerken doğal saç renginizden birkaç ton koyu olan boyaları tercih edebilirsiniz.  

 

 

Bu Küçük İpuçlarını Atlamayın!

 

Saç boyalarının içinde bulunan kimyasallara karşı herhangi bir alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için doktor kontrolünde alerji testi yaptırın. 

Saçınızı boyamadan önce eski ya da lekelerden kolay arınan giysiler giymeye özen gösterin. Boyama sırasında yaşanacak minik kazaların önüne böylece geçmiş olursunuz. 

Cildinizi boyadan korumak için yine boya öncesi alnınıza, kulaklarınıza ve ense kısımlarınıza krem ya da vazelin sürün. Böylece yüzünüze boya bulaştığında hiçbir iz kalmamış olacaktır. 

Daha kolay bir uygulama için boyamaya saç diplerinden başlayın. Böylece uçlara doğru ilerledikçe daha kontrollü hareket edebilirsiniz. 

Saçlarınızı boya öncesinde muhakkak kurulayın. Nemli saçlar boya tutmaz ve sonuç kesinlikle istediğiniz gibi olmaz. 

Yüzünüze krem sürseniz bile eğer bir boya bulaştıysa hemen temizleyin. 

Boyama sonrası beklenen süresinin daha etkin olması için saçlarınızı bir duş bonesi ya da streç film ile sarın. 

Boyalı saçlar kimyasala maruz kaldıkları için her zamankinden daha hassas ve kırılgandır. Bu sebeple takip ettiğiniz rutine ek olarak boyalı saçlara özel bakım ürünleri kullanmaya özen gösterin. 

CHI Keratin Serisi boyalı saçlar için gereken bakımı sağlar ve aynı zamanda içerisindeki saf keratin sayesinde saçlarınıza ekstra parlaklık kazandırır. 

Eğer evde saç boyama deneyimini yaşayacaksanız bu bilgilerden ve en önemlisi CHI profesyonelliğinden faydalanmayı unutmayın. Daha etkili sonuçlar için saçlarınızın bakımını asla ihmal etmeyin. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.