Argan Yağının Mucizevi Faydaları Nelerdir?

10 Şubat 2022
Argan Yağının Mucizevi Faydaları Nelerdir?

Kadınlar asırlardır saç ve cilt güzellikleri için doğanın şifalı özlerinden faydalanmışlardır. Günümüzde de durum çok farklı değil. 

Gelişen teknoloji ve kozmetik ürünlerinin çeşitliliğine rağmen doğadan gelen şifaya ve bitkilerin iyileştirici etkisine olan ilgi azalmış değil. 

Konu saçlar ve cilt olunca en doğal çözümler neyse onun peşine düşen insanoğlu, aradığını yine doğada bulmuştur. 

Bitkilerden elde edilen yağların güzellik iksiri olarak kabul edilmesi boşuna değil. İçeriklerindeki enzim ve doğal bileşenler sayesinde onarıcı etki yapan, iyileştiren ve güzelleştiren bu yağlardan birisi de argan yağıdır.

Pahalı cilt bakım ürünlerine bütçe ayırmak istemeyenler için doğal ve pratik çözümler sunan ürünlerden biri olan argan yağı ile ışıltılı sonuçlar alabilirsiniz.

Peki argan yağı ne işe yarıyor ve nasıl kullanılıyor, argan yağı nelere iyi gelir gelin daha ayrıntılı bakalım. 

Egzotik bir yağ olan argan yağı Fas’ta yetişen “argania spinosa” ismindeki ağacın ceviz çekirdeklerinden elde ediliyor ve özellikle cilt ve saç bakımında kullanılıyor. 

Argan ağacının çekirdeklerinden elde edilen argan yağı güçlü bir antioksidan ve yaşlanma etkileri ile savaşma konusunda uzman. 

Yaşlanma karşıtı etkileri olan argan yağı aynı zamanda güçlü bir E vitamini deposu. İçeriğinde bulunan linoleik asit ve omega yağ asitleri ile cildin en derin noktalarına nüfuz ederek yoğun nemlendirme etkisi gösteriyor ve aynı zamanda ilerleyen yaşla birlikte belirginleşen ince çizgilerin görünümünü de azaltıyor.

Argan ağacının çekirdeklerinden üretilen argan yağının anavatanının Fas olduğunu belirtmiştik. Güneş ışınlarını kuvvetli şekilde alan Fas’ta, kadınların güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için argan yağı kullanmaları da bu yağın ne kadar etkili olduğunun ispatı.

Argan yağı nasıl kullanılır sorusunun yanıtı ise gayet basit. Birkaç damla argan yağını tatbik etmek istediğiniz bölgeye yedirerek uygulamak ve beklemek. Sonuçları ise son derece memnunluk verici.

Argan yağının cilde faydaları bir hayli fazla. Ciltteki yanıkların verdiği rahatsızlığı da hafifleyen argan yağı adeta bir kalkan gibi cildi korumaya alıyor.

Argan yağı ciltteki sebum dengesini sağlayarak aknelerin görünümünü azaltıyor.

E vitamini bakımından oldukça zengin bir yağ olan argan yağı cilde nüfuz ettiğinde ciltte oluşan çatlakların giderilmesinde ve cilt elastikiyetinin artırılmasında da büyük rol oynuyor.

Argan yağının mucizevi ve iyileştirici etkilerini saçlarda da görmek mümkün.

Argan yağı saçı besleyip parlatarak doğal bir bakım sağlıyor. 

İçerdiği omega yağ asitleri sayesinde saçlara parlaklık ve canlılık kazandıran argan yağı, özellikle saç diplerini besleyerek güçlenmelerine yardımcı oluyor.

Saç derisini rahatlatıyor ve saçların dökülmesini önlüyor.

Argan yağı saçların sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı oluyor.

Nemlendirici özelliği ile saçları nemlendirerek yumuşamalarını sağlıyor. Böylelikle saçlar daha kolay şekil alıyor.  

Maşa, düzleştirici, fön makinesi gibi ısı veren işlemlerin saçlar üzerindeki olumsuz etkilerini de gideren argan yağı, bu özelliği ile saçların yıpranmasını da önlemiş oluyor. 

Argan Yağı Cilde ve Saçlara Nasıl Uygulanır?   

Argan yağının nemlendirici ve yaşlanmayı geciktirici etkilerinden faydalanmak için serum şeklinde kullanabilirsiniz. 

Birkaç damla argan yağını günlük nemlendirici kreminizin içine ilave ederek yumuşatıcı etkisinden istifade edebilirsiniz.

Yoğun makyajı temizlerken argan yağının arıtıcı etkisinden de faydalanabilirsiniz.

Saç diplerinde de etkisini gösteren argan yağını düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Argan yağını saç diplerinize masaj yaparak uygulayıp bir müddet beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu maske saç diplerinizin güçlenmesine ve saçlı derinin nemlenmesine yardımcı olur. 

Bunun yanı sıra argan yağını saç uçlarınıza tatbik ederek yıkama ve durulama olmaksızın losyon şeklinde de kullanabilirsiniz. Bu işlem saçlarınızın gün boyunca parlamasına yardımcı olacaktır.

Bu doğal bakımın yanı sıra CHI kozmetik ailesinin argan özlü şampuanını da güvenle kullanabilirsiniz.  

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.